Relacje z minionych spotkań Koła


30.10.2017r.
Na dzisiejszym spotkaniu z serii Fizyka Medyczna od Środka Zosia Biały zaprezentowała pomysł na jej pracę magisterską, tj. stworzenie antropomorficznego fantomu, który byłby dopasowany do konkretnego pacjenta. Projekt ten jest na tyle złożony, że chętni członkowie Koła (i nie tylko) będą pracować nad tym tematem, tworząc zespołowy projekt studencki.
W spotkaniu brali również udział studenci Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z którym rozpoczynamy kolaborację. Będziemy korzystać z doświadczeń każdej ze stron i różnych spojrzeń na interesujące nas zagadnienia. Być może w przyszłości przyniesie to konkretne owoce w postaci wspólnych projektów.

27.10.2017r.
Spotkaliśmy się dziś z uczniami XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, by dać im możliwość dowiedzenia się jak wyglądają studia Fizyki Medycznej, czy warto działać w kołach naukowych (oczywiście!) i na jakich elementach nauki powinni się skupić, jeśli chcą zostać w przyszłości studentami Wydziału Fizyki. W luźnej atmosferze licealiści zadawali nam pytania, a my staraliśmy się zaspokoić ich ciekawość. To początek (mamy nadzieję, udanej) współpracy Zakładu Fizyki Biomedycznej z XVIII L.O.

23.10.2017r.
Dzisiejsze warsztaty z pracy w grupie były okazją zarówno do nauki podziału obowiązków, rozsądnej współpracy, ale też dały nam możliwość zintegrowania się poprzez zabawę. Poznaliśmy mocne i słabe strony naszej aktywności w projektach grupowych, dowiedzieliśmy się kto ma zadatki na lidera, kto na sędziego, a kto pobudza innych do działania. Podziękowania należą się Pani Dorocie z Habitat for Humanity, która poprowadziła dla nas te zajęcia.

09.10.2017r.
Po raz pierwszy w nowym roku akademickim zebraliśmy się, aby jeszcze raz podsumować rok poprzedni oraz wyznaczyć kierunek w jakim Koło będzie podążać w tym roku. Przeprowadziliśmy głosowanie, aby wybrać spośród nas Zarząd, a także podzieliliśmy się stałymi obowiązkami. Witamy wszystkich, którzy pojawili się po raz pierwszy, a chcących dołączyć, których ominęło pierwsze spotkanie serdecznie zapraszamy na następne.

05.06.2017r.
W poniedziałek odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie naszego Koła. Przewodnicząca Ada Tartas zgodziła się przeżyć ponownie obronę swojej pracy licencjackiej dzięki czemu młodsze roczniki mogły przekonać się jak wygląda egzamin dyplomowy. Ada oczywiście "obroniła się" na 5+! Podczas spotkania podsumowaliśmy również cały rok działalności Koła i trzeba przyznać, że ten rok był bardzo intensywny i pełny sukcesów. Po spotkaniu odbyła się ostatnia integracja w tym semestrze. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie równie owocny. Do zobaczenia w październiku! :)

24.04.2017r.
Dziś na seminarium WoKoło Fizyki Medycznej gościliśmy dr Anetę Chedę z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Dr Aneta opowiedziała o hormezie radiacyjnej i jej założeniach. Podczas wykładu mogliśmy posłuchać o wpływie niskich dawek promieniowania na organizmy żywe. Wykład wywołał żywą dyskusję wśród licznej publiczności.

03.04.2017r.
Dziś odbyło się pierwsze seminarium wewnętrzne Fizyka Medyczna od środka. Na spotkaniu Magdalena Garbacz, studentka 5 roku Fizyki Medycznej na naszym wydziale opowiadała o fizyce medycznej z jaką miała styczność. Magda przedstawiła nam swoją pracę licencjacką oraz część, którą udało jej się zrealizować z pracy magisterskiej. Magda zajmuje się hadronoterapią czyli terapią z użyciem jonów ciężkich. Poza pracami dyplomowymi mieliśmy okazję dowiedzieć się o praktykach studenckich, konferecjach czy wyjazdach wakacyjnych, w których Magda brała udział.

22.03.2017r.
Dziś odbyło się pierwsze zewnętrzne seminarium organizowane przez nasze koło - WoKoło Fizyki Medycznej.
Gościliśmy na nim mgr inż. Darka Aksamita z Politechniki Warszawskiej. Przedmiotem spotkania była popularyzacja nauki. Mogliśmy dowiedzieć się co jest ważne podczas wygłaszania wykładów, pisania artykułów naukowych, czy po prostu rozmowy z różnymi grupami osób. W trakcie seminarium nie dało się nie zauważyć głębokiego zaangażowania Pana Darka ale również zaciekawionej publiczności, która po całym spotkaniu określiła spotkanie jako "Aksamitne" :)
Mamy nadzieję, że kolejne seminarium WoKoło Fizyki Medycznej będzie równie ciekawe i owocne.

16.03.2017r.
Na dzisiejszym spotkaniu członkowie Koła wybrali nazwy dla dwóch seminariów, które będą przez nas organizowane. Po burzliwej dyskusji zdecydowaliśmy, że seminaria wewnętrzne będą nosiły nazwę - Fizyka Medyczna od środka, a seminaria zewnętrzne - WoKoło Fizyki Medycznej.
W trakcie spotkania została ustalona lista gości, którzy zostaną zaproszeni do wygłoszenia wykładów oraz terminy, w ktorych odbędą się najbliższe seminaria zewnętrzne.
Już w przyszłym tygodniu dostępna będzie nowa strona internetowa Koła Naukowego Fizyki Medycznej UW, nad której wyglądem czuwa Aleksander Safarzyński i Mateusz Wróblewski.


Linki